INFORMACJE OGÓLNE 

GRANT 2 - "Wzmocnienie i wykorzystanie potencjału Gór Sowich" 

W dniu 28-12-2018r. podpisalismy kolejna umowę! Umowa o przyznaniu pomocy nr 00570-6935-UM0121146/18 - operacja realizowana w ramach poddziałania "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność" w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem w zakresie:  Wzmocnienie kapitału społecznego, w tym poprzez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych. 

Operacja zakłada realizację trzech zadań grantowych, a wraz z nimi organizację czterech wydarzeń oraz trzech warsztatów.  

Zadanie 1 - "Zapobiegaj pożarom chroń środowisko" 

Podniesienie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, integracja społeczna i międzypokoleniowa, wzbogacenie naszej miejscowości w nowe wydarzenia kulturalne. W ramach zadania planuje się zakupienie sprzętu do czyszczenia kominów, który pozostanie do bezpłatnego korzystania przez mieszkańców. Zakupiony zostanie rónież sprzęt do organizacji rajdu terenowego oraz zawodów sportowo-pożarniczych wykorzystywany w przyszłości do prowadzenia zajęć dla MDP oraz w działaniach ratowniczych prowadzonych przez naszą jednostkę.

Zadanie 2 - Bieg Górski: "Sowiogórska  Dycha"

to nowy bieg górski ze startem i metą w Ludwikowicach Kłodzkich. Bieg ten jest biegiem inicjującym początek cyklicznych imprez o tej samej nazwie, które organizowane będą w kolejnych latach. Jak sama nazwa wskazuje trasa biegu ma liczyć 10 km i przebiegać po drogach publicznych, szutrowych i leśnych. Odbiorcami imprezy będą nie tylko mieszkańcy miasta i gminy Nowa Ruda, ale również ludzie z całej Polski i  z poza niej. W ramach projektu prowadzona będzie promocja terenu Gminy Nowa Ruda. Na potrzeby realizacji zadania zostaną zakupione windery oraz banery, które będą zawierały nazwę i logo biegu. Dodatkowo zakupione zostaną ulotki, jako element promocji imprezy, gminy, stowarzyszenia i projektu. Dzięki zakupionym materiałom możliwa będzie promocja imprezy, a także terenów Gór Sowich przez cały rok.

Zadanie 3 – „Muzyczna Gmina”

Celem projektu jest organizacja wydarzenia teatralno – muzycznego oraz warsztatów, angażujących  dzieci, młodzież oraz seniorów z Gminy Nowa Ruda. Przygotowanie podniesie umiejętności teatralne, wokalne i taneczne oraz manualne uczestników przy jednoczesnej promocji Partnerstwa Sowiogórskiego i Gór Sowich. Wydarzenie będzie realizowane w zakresie rozwoju społeczności lokalnych i wzmocnienia kapitału społecznego, edukacji kulturowej oraz promocji aktywnego spędzania czasu wolnego.  


REALIZACJE

Zadanie 1 - "Zapobiegaj pożarom chroń środowisko" 

Zadanie podzielone było na kilka działań, które odbywały się będą w odstępach czasowych, a przeznaczone były dla różnych grup wiekowych.

DZIAŁANIE I „ Nie pal byle czym” - to pogadanka dla mieszkańców Piskorzowa i okolic na temat szkodliwości spalania śmieci w piecach. 
DZIAŁANIA II - Rajd terenowy- „poznajemy okolicę”
Działanie polegało na zorganizowaniu imprezy plenerowej na terenie gminy Pieszyce w pobliskich lasach oraz gminy Walim rozpoczynając rajd od przełęczy Walimskiej. Ponadto zorganizowano pogadankę na temat: „Pożary lasu dlaczego wybuchają i jak ich unikać”. 
Działanie III - *konkurs plastyczny „ Chroń środowisko nie wypalaj traw” 
Ogłoszeno konkurs na pracę plastyczną „Chroń środowisko nie wypalaj traw” skierowanego do uczniów przedszkoli i klas szkoły podstawowej w 3 kategoriach wiekowych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło podczas obchodów Dnia Strażaka.      Obchody Dnia Strażaka - mini zawody dla dziecięcych drużyn pożarniczych - rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Chroń środowisko nie wypalaj traw”. 
W ramach realizowanego zadania wydano kalendarze, które zakończyły cały projekt. Zaprojektowane i wydrukowane kalendarze dla Uczestników projektu. Materiały znajdujące się w kalendarzach promują nasz region oraz LGD "Partnerstwo Sowiogórskie" oraz ilustrują  podjęte działania w projekcie.

Zadanie 2 - Bieg Górski: "Sowiogórska  Dycha"

Góry Sowie są idealnym miejscem do organizowania biegów górskich. W społeczeństwie rośnie liczba osób, które coraz chętniej biorą udział w tego typu imprezach. Na terenie Partnerstwa Sowiogórskiego znajduje się wiele ciekawych miejsc i szlaków, które są dużą atrakcją dla biegaczy. Jak sama nazwa wskazuje trasa biegu liczyła 10 km i przebiegała po drogach publicznych, szutrowych i leśnych. Odbiorcami imprezy byli nie tylko mieszkańcy miasta i gminy Nowa Ruda, ale również ludzie z całej Polski i z poza niej. Projekt miał za zadanie również aktywizacje społeczności lokalnej Sokolca i Ludwikowic Kłodzkich w zakresie współpracy przy organizacji imprezy. Podczas imprezy zostały zorganizowane warsztaty dietetyczne dla biegaczy i uczestników wydarzenia. W ramach projektu prowadzona była promocja terenu Gminy Nowa Ruda. Na potrzeby realizacji zadania zostały zakupione windery i banery. Dodatkowo wydano ulotki, jako element promocji imprezy, gminy, stowarzyszenia i projektu. Dzięki zakupionym materiałom możliwa była promocja imprezy, a także terenów Gór Sowich. 

Warsztaty dietetyczne to wydarzenie, które nie było do tej pory realizowane. Warsztaty skierowane były do zawodników biegu, a także do uczestników imprezy. Podczas warsztatów wygłoszone zostanły dwa wykłady. Jeden skierowany do rodziców, którzy dowiedzieli się jak zachęcić dzieci do zdrowego jedzenia i jakie posiłki przygotowywać. Podczas drugiego warsztatu uczestnicy mogli dowiedzieć się  jak przygotowywać zdrowe i pełnowartościowe posiłki, czego unikać w swojej diecie. Po zakończonych wykładach można było dokonać pomiarów analizy składu ciała. Podczas warsztatów dietetyk  odpowiadał na pytania uczestników i dzielił się swoim doświadczeniem. 

Lokalna Grupa Działania
"Partnerstwo Sowiogórskie"

Siedziba/Biuro LGD
ul. Grunwaldzka 26 
58-340 Głuszyca
KONTAKT

Więcej

Ważna informacja - Beneficjenci
środa, 21 sierpia 2019
NUMER IDENTYFIKACYJNY
wtorek, 24 kwietnia 2018
Portal ARiMR
piątek, 1 grudnia 2017
doradztwo w biurze lgd
środa, 1 marca 2017
Październik 2020
Pn Wt Śr Cz Pt Sb N
« Wrzesień   Listopad »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031